Облагородяване на естествени камъни за ювелирни цели или методи за подобряване на външният вид и качества на естествените камъни
Натуралните камъни могат да бъдат подложени на различни процеси, които променят техния външен вид. Тези промени обикновено са насочени към подобряване на цвета или прозрачността, както и за скриване на различни пукнатини и дефекти. Такива камъни имат стойност, сравнима с бижутерийната и не представляват инвестиционна стойност.
Общоприети методи за обработка и облагородяване на естествени камъни за ювелирни цели:
Оцветяване (staining) и парафиниране (waxing): В този случай за промяна или подобряване на цвета на камъка се използва боя или полировка. Тази обработка обикновено е обратима и недълготрайна.
Покритие (coating): За промяна на цвета на повърхността на камъка се нанася реагент. Например, твърде блед жадеит се покрива с пудра от по-тъмни жадеитови жили. Този метод е труден за откриване и изисква специално оборудване, което се намира само в Тайланд и Хонг Конг.
Нагряване (heating): Този процес променя цвета на камъка, понякога и неговата прозрачност, и премахва „нишки“ (тънки линии). Например, нагряването на корунд в различни среди може да създаде висококачествен рубин (ако средата е кислородна) или сапфир (ако средата е безкислородна).
Запълване (filling) или ин-филинг (in-filling): В камъка се въвежда вещество, което скрива пукнатини и недостатъци. Използват се безцветни или цветни масла и смоли, както и стъкло. Например в изумруд с много пукнатини под налягане се вкарва масло, което маскира пукнатините и така подобрява качеството му за ювелирни цели.
Облъчване (irradiation): Камъкът се облъчва с електрони и неутрони, което подобрява или променя цвета му. Например, белият топаз може да стане син при облъчване. Този процес може да се приложи и на други цветни камъни, включително диаманти.
Високо налягане и висока температура (HPHT): Високотехнологичен необратим процес, който променя цвета на камъка, без да променя качеството му. Използва се предимно за диаманти, включително и за най-скъпите – червените.
Дифузия (diffusion) и дълбока дифузия (deep diffusion): Камъкът се покрива с реагент и се нагрява до точка на топене, в резултат на което в камъка се въвежда цветен слой.
Лазерна обработка (laser process): Използва се лазерен лъч за премахване на примеси. В случая на диаманти, черните примеси се превръщат в бели. Този метод е претърпял множество промени през годините, за да се избегне разкриването на следите от обработка.
Някои видове облагородяване не изискват огласяване, тъй като са широко използвани при работа с определени камъни. Това се нарича „приета търговска практика“. Камъните, които са подложени на други видове обработка, трябва да бъдат маркирани като облагородени или да съдържат описание на процеса на обработка.
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.